CUPTABELL 2015

Cuptabellen uppdateras efter varje tävling när den officiella resultatlistan är fastställd.
Tävling 1 LBC-Ruschen Lima - 2015-01-31  
Tävling 2 Majpokalen - 2015-05-09  
Tävling 3 Karlstad - 2015-05-30  
Tävling 4 Kopparsvängen - 2015-06-13  
Tävling 5 Slottssprinten - 2015-07-11  
Tävling 6 Snapphanerallyt - 2015-08-09  
Tävling 7 EMK-kannan - 2015-08-29  
Tävling 8 Sigtuna - 2015-09-19  
Tävling 9 Rikspokalen - 2015-10-17  
  1300 RallyCup 2015 - Totaltabell      (6 av 9 deltävlingar räknas i totalen + alla start poäng)     
Deltävling 
  Namn  Fk Klubb  1 2 3 4 5 6 7 8 9 SP Poäng
1 Jan Erik Eriksson  A Ludvika MS 16,20 38,40 32,02 30,67 33,00 38,40 27,32 33,20 38,01 45 258,03
2 Emil Carlsson  B Katrineholms MK  19,40 33,20 37,16 40,00 37,00 24,80 15,50 24,20 10,34 45 241,36
3 Daniel Eriksson  A Eskilstuna MK  32,00 28,00 29,15 29,33 24,25 26,00 38,66 35,60 4,00 45 237,74
4 Ola Strömberg  A Nora MK  37,60 22,28 0,00 29,50 26,00 23,67 22,80 33,33 40 212,90
5 Mattias Lagström (J) A Fagersta MK  28,80 23,40 18,98 23,33 17,75 28,80 29,50 27,60 28,67 45 211,77
6 Tobias Wahlström  A Katrineholms MK  24,00 2,40 18,43 0,00 21,00 22,17 18,40 22,66 40 166,66
7 Marcus Moren (J) C Kolsva MS 10,40 14,80 10,70 17,33 12,75 14,49 13,40 0,00 40 123,47
8 Roger Eriksson (J) C Haninge MK 10,00 13,00 12,98 16,33 14,00 18,00 30 114,31
9 Simon Pettersson (J) C Skepptuna MK 12,00 10,00 11,55 18,66 4,32 10,40 15,34 35 112,95
10 Christian Granfors  B Kolsva MS 19,40 11,50 5,16 16,20 19,00 25 96,26
11 Jimmy Kujanpää (J) B Södertälje KRC 13,80 16,00 10,98 20,00 20 80,78
12 Krister Moren  C Kolsva MS 14,20 10,98 8,67 3,00 13,99 25 75,84
13 Robin Norling (J) C SMK Nyköping  10,40 14,00 19,00 15 58,40
14 Linus Lundberg  C Sunnansö MK 1,00 10,00 1,42 11,34 20 43,76
15 Markus Kujanpää (J) B Södertälje KRC 17,80 15,00 10 42,80
16 Ulf Örevik  C Vallentuna MK  10,00 11,32 4,00 15 40,32
17 Tomi Juntunen  B SMK Trollhättan  10,20 16,30 10 36,50
18 Johan Bengtsson  A Norbergs MC 3,60 6,40 2,13 4,32 20 36,45
19 Emil Nähr B Eskilstuna MK  2,50 5,17 12,20 15 34,87
20 Rolf Andersson  B MK Speed 10,00 0,00 0,00 1,67 20 31,67
21 Henry Nyberg  A Forshaga MC 0,71 13,67 10 24,38
22 Juha Liimatainen  C SMK Trollhättan  **** 10,00 5 15,00
23 Kristoffer Gustavssson  C Katrineholms MK  10,00 5 15,00
24 Linda Persson  C MK Ratten  **** 2,49 5 7,49
**** =  Deltagit i tävlingen men med fel reglemente, ej poängbedömd. 

  1300 JuniorCup 2015 - Totaltabell                    (6 av 9 deltävlingar räknas i totalen + alla start poäng)     
        Deltävling    
  Namn  Fk  Klubb  1 2 3 4 5 6 7 8 9 SP  Poäng 
1 Mattias Lagström  A Fagersta MK  40,00 40,00 36,45 38,67 39,00 40,00 40,00 40,00 40,00 45 285,00
2 Marcus Moren  C Kolsva MS 24,40 24,40 21,72 28,01 25,50 27,32 30,80 0,00 40 200,43
3 Roger Eriksson  C Haninge MK 20,00 22,00 27,87 26,67 29,50 32,00 30 188,04
4 Simon Pettersson C Skepptuna MK 28,00 16,20 20,16 30,66 10,66 24,80 28,01 35 182,83
5 Jimmy Kujanpää  B Södertälje KRC 31,60 26,80 24,71 31,99 20 135,10
6 Robin Norling  C SMK Nyköping  18,40 29,00 32,02 15 94,42
7 Markus Kujanpää B Södertälje KRC 30,20 31,72 10 71,92
8 Emil Nähr B Eskilstuna MK  5,00 8,35 28,40 15 56,75
9 Kristoffer Gustavsson C Katrineholms MK 18,50 5 23,50

Utbildningsklass                 
Deltävling 
  Namn  Fk  Klubb  1 2 3 4 5 6 7 8 9 SP  Poäng
1 Pontus Florin  U Eskilstuna MK  40,00 40,00 40,00 33,00 40,00 40,00 40,00 35 275,00
2 Filip Håkansson  U Asarums MS 39,00 5 44,00

1300 Rallycup 2015 - Vintertabell                (3 av 6 deltävlingar räknas i totalen + alla start poäng) (Resultaten ingår i totaltabellen)
Deltävling 
  Namn  Fk Klubb 1
Skutskär
2
Lima
3
Ludvika
4
DAM
5
Järbo
6
Kolsva
SP Poäng
1 Jan Erik Eriksson  A Ludvika MS 39,20 16,20 40,00 15 110,40
2 Ola Strömberg  A Nora MK  23,00 37,60 27,35 15 102,95
3 Mattias Lagström (J) A Fagersta MK  31,20 28,80 20,83 15 95,83
4 Cristian Granfors B Kolsva MS 26,40 19,40 29,00 15 89,80
5 Emil Carlsson  B Katrineholms MK 20,00 19,40 21,66 15 76,06
6 Roger Eriksson (J) C Haninge MK  15,60 10,00 17,15 15 57,75
7 Marcus Moren (J) C Kolsva MS 10,40 22,34 10 42,74
8 Simon Pettersson (J) C Skepptuna MK  19,00 12,00 10 41,00
9 Rolf Andersson  B MK Speed  17,60 10,00 10 37,60
10 Daniel Eriksson  A Eskilstuna MK  32,00 5 37,00
11 Tobias Wahlström  A Katrineholms MK 24,00 5 29,00
12 Jimmy Kujanpää (J) B Södertälje KRC  0,00 13,80 10 23,80
13 Linus Lundberg  C Sunnansjö MK  1,20 1,00 3,51 15 20,71
14 Johan Bengtsson  A Norbergs MC 3,40 5 8,40
15 Juha Liimatainen  C SMK Trollhättan  **** 0,00
16 Linda Persson  C MK Ratten  **** 0,00
     
**** =  Deltagit i tävlingen men med fel reglemente, ej poäng bedömd.