CUPTABELL 2016

Cuptabellen uppdateras efter varje tävling när den officiella resultatlistan är fastställd.

**** =  Deltagit i tävlingen men med fel reglemente, ej poängbedömd. 
Tävlingar under 2016
1 = Skutskärsratten 23/1 4 = Rally Karlstad 4/6 7 = Götenerundan 13/8
2 = LBC Ruschen 12/3 5 = Gästabudstrofen 2/7 8 = Malmjärn Runt 17/9
3 = Zabrarallyt Nybro 16/4 6 = Slottssprinten 16/7 9 = Nattkröken Fagersta 22/10


  1300 RallyCup 2016 - Totaltabell (7 av 9 deltävlingar räknas i totalen)  
        Deltävling      
  Namn  Fk Klubb  1 2 3 4 5 6 7 8 9 SP Poäng
1 Jan Erik Eriksson  A Ludvika MS 24,80 36,00 40,00 28,16 35,60 32,67 32,00 35 264,23
2 Marcus Moren (J) B Kolsva MS 18,80 13,40 25,32 18,49 28,80 40,00 19,25 37,00 35 222,66
3 Joacim Rydin  A MK Ramunder  30,20 19,40 30,50 4,16 27,66 24,80 15,67 29,00 8,50 35 212,23
4 Tobias Wahlström  A Katrineholms MK  12,00 24,20 21,67 35,67 31,60 23,33 20,75 5,00 35 204,22
5 Robin Norling (J) B SMK Nyköping  14,00 10,00 23,25 31,33 30,50 22,20 17,00 11,75 30,50 35 203,78
6 Christian Granfors  A Eskilstuna MK  26,20 23,20 10,50 3,16 20,01 14,60 18,99 17,25 23,25 35 178,50
7 Simon Pettersson (J) B Skepptuna MK 12,20 11,20 13,50 18,00 17,83 4,60 22,75 35 135,08
8 Andreas Abrahamsson  A Katrineholms MK  10,00 11,65 15,83 15,20 16,34 14,00 14,75 35 132,77
9 Ola Strömberg  A Nora MK  35,20 22,00 0,00 3,00 0,00 0,00 27,00 0,00 35 122,20
10 Anton Samuelsson  B Katrineholms MK  10,00 9,98 13,99 11,00 13,33 10,00 4,00 35 107,30
11 Vesa Kujanpää C Södertälje KRC  10,00 9,98 12,32 10,00 11,25 19,25 30 102,80
12 Krister Moren  C Kolsva MS 10,00 11,50 10,66 7,00 10,40 1,67 13,25 35 99,48
13 Kenneth Rikardsen  A Kolsva MS 14,40 21,00 11,33 0,00 18,60 2,67 30 98,00
14 Joakim Hiljeström  A Kullings MK 23,00 15,40 17,50 14,48 20 90,38
15 Patrik Adolfsson (J) A Säffle MC 35,00 36,50 10 81,50
16 Magnus Westman  C Skepptuna MK  10,00 10,00 11,15 10,00 10,00 25 76,15
17 Mattias Lagström (J) A Fagersta MK  5,00 1,60 0,00 12,99 0,00 26,50 30 76,09
18 Jimmy Kujanpää B Södertälje KRC  26,00 12,00 18,49 15 71,49
19 Daniel Eriksson  A Eskilstuna MK  12,00 1,80 27,00 2,00 20 62,80
20 Juha Limatainen  C SMK Trollhättan  10,00 9,98 10,00 10,01 20 59,99
21 Anders Nystedt A Vallentuna MK 2,49 10,00 12,00 15 39,49
22 Frans Harrén-Söderbäck C SMK Nyköping  5,00 0,00 17,25 15 37,25
23 Hampus Böe (J) A Filipstad MC 1,00 17,40 1,50 15 34,90
24 Rolf Andersson  B MK Speed  10,00 10,00 10 30,00
25 Victor Alm (J) C Örsundsbro MK 10,00 3,75 10 23,75
26 Linus Kasa  C SMK Nyköping  3,50 1,66 2,83 15 22,99
27 Markus Kujanpää B Södertälje KRC  16,25 5 21,25
28 Emil Carlsson  B Katrineholms MK  15,00 5 20,00
29 Marcus Jäder  B Västerås MS 10,00 5 15,00
30 William Binbach  C Kolsva MS 10,00 5 15,00
31 Linda Persson  C MK Ratten  4,00 0,83 3,34 5 13,17
32 Robert Bertilsson  B Vetlanda RRC  4,25 5 9,25
33 Rikard Moberg A Strängnäs AMS 4,00 5 9,00
34 Johan Bengtsson  Norbergs MC 1,00 5 6,00
35 Kevin Eriksson  C MK Speed  **** 0,00
36 Andreas Eriksson  MK Speed  **** 0,00

1 = Skutskärsratten 23/1 4 = Rally Karlstad 4/6 7 = Götenerundan 13/8
2 = LBC Ruschen 12/3 5 = Gästabudstrofen 2/7 8 = Malmjärn Runt 17/9
3 = Zabrarallyt Nybro 16/4 6 = Slottssprinten 16/7 9 = Nattkröken Fagersta 22/10


  1300 JuniorCup 2016 (7 av 9 deltävlingar räknas i totalen)  
        Deltävling      
  Namn  Fk Klubb  1 2 3 4 5 6 7 8 9 SP Poäng
1 Marcus Moren  B Kolsva MS 37,60 24,60 29,00 28,66 37,60 40,00 29,50 39,00 35 276,36
2 Robin Norling B SMK Nyköping  32,00 22,60 39,00 32,34 36,66 34,00 31,99 24,50 32,50 35 273,49
3 Simon Pettersson B Skepptuna MK 28,00 26,00 27,00 25,33 29,66 8,80 31,00 35 210,79
4 Jimmy Kujanpää B Södertälje KRC 38,00 24,25 29,00 15 106,25
5 Mattias Lagström  A Fagersta MK  11,60 2,80 0,00 20,18 0,00 28,50 30 93,08
6 Patrik Adolfsson  A Säffle MC 36,98 39,00 10 85,98
7 Hampus Böe  A Filipstads MC  2,40 31,60 3,50 15 52,50
8 Frans Harrén-Söderbäck  C SMK Nyköping  9,00 0,00 24,00 15 48,00
9 Victor Alm C Örssundsbro MK 26,80 6,75 10 43,55
10 Marcus Kujanpää B Södertälje KRC 31,00 5 36,00
11 William Binbach  C Kolsva MS 20,00 5 25,00
12 Linus Kasa  C SMK Nyköping  6,50 3,17 0,00 15 24,67

1 = Skutskärsratten 23/1 4 = Rally Karlstad 4/6 7 = Götenerundan 13/8
2 = LBC Ruschen 12/3 5 = Gästabudstrofen 2/7 8 = Malmjärn Runt 17/9
3 = Zabrarallyt Nybro 16/4 6 = Slottssprinten 16/7 9 = Nattkröken Fagersta 22/10

  Utbildnings klass - 2016
Deltävling 
  Namn  Fk  Klubb  1 2 3 4 5 6 7 8 9 SP Poäng 
1 Pontus Florin U Eskilstuna MK 40,00 40,00 10,00 40,00 40,00 40,00 40,00 40,00 40,00 35 315,00

1 = Skutskärsratten 23/1 4 = Rally Karlstad 4/6 7 = Götenerundan 13/8
2 = LBC Ruschen 12/3 5 = Gästabudstrofen 2/7 8 = Malmjärn Runt 17/9
3 = Zabrarallyt Nybro 16/4 6 = Slottssprinten 16/7 9 = Nattkröken Fagersta 22/10

  1300 RallyCup vintertabell  (4 av 5 deltävlingar räknas i totalen)    
Deltävling 
  Namn  Fk Klubb 1 2 3 4 5 SP Poäng
1 Ola Strömberg A Nora MK 35,20 38,01 22,00 15 110,21
2 Jan Erik Eriksson A Ludvika MS 24,80 32,67 36,00 15 108,47
3 Christian Granfors B Kolsva MS 26,20 0,00 23,20 15 64,40
4 Hampus Böe (J) A Filipstad MC 1,00 27,33 17,40 15 60,73
5 Joacim Rydin A MK Ramunder 30,20 19,40 10 59,60
6 Simon Pettersson (J) B Skepptuna MK 12,20 19,00 11,20 15 57,40
7 Marcus Moren (J) C Kolsva MS 18,80 5,33 13,40 15 52,53
8 Joakim Hiljeström A Kullings MK 23,00 15,40 10 48,40
9 Mattias Lagström (J) A Fagersta MK 5,00 24,67 1,60 15 46,27
10 Tobias Wahlström A Katrineholms MK 12,00 24,20 10 46,20
11 Krister Moren C Kolsva MS 18,33 10,00 10 38,33
12 Rolf Andersson B MK Speed 15,33 10,00 10 35,33
13 Magnus Westman C Skepptuna MK 10,00 14,00 10 34,00
14 Robin Norling (J) C SMK Nyköping 14,00 10,00 10 34,00
15 Jimmy Kujanpää B Södertälje KRC 26,00 5 31,00
16 Daniel Eriksson A Eskilstuna MK 12,00 1,80 10 23,80
17 Emil Carlsson B Katrineholms MK 15,00 5 20,00
18 Kenneth Rikardsen A Kolsva MS 14,40 5 19,40
19 Marcus Jäder B Västerås MS 10,00 5 15,00
20 Frans Harrén-Söderbäck C SMK Nyköping 5,00 5 10,00
21 Rikard Moberg A Strängnäs AMS 4,00 5 9,00
22 Linda Persson C MK Ratten 4,00 5 9,00
23 Ulf Örnevik C Vallentuna MK 1,67 5 6,67
24 Johan Bengtsson A Norbergs MC 1,00 5 6,00

1 = Skutskärsratten 23/1 4 = Gestrikekannan 27/2
2 = Skogsrundan Ludvika 30/1 5 = LBC Ruschen 12/3
3 = DAM Grangärde 20/2



   Arkiverade cuptabeller     Öppnas i nytt fönster eller flik - cuptabeller t.o.m. 2011 som PDF
2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
2011 2012 2013 2014 2015